POLSKI ZWIĄZEK LEKKIEJ ATLETYKI MASTERS


Członek Światowego Związku Masters - WMA

Członek Europejskiego Związku Masters - EMA

Członek Polskiego Związku Lekkiej Atletyki - PZLA




Aktualności

Olimpijczycy są wśród nas



Z racji na rozpoczętą wakacyjną przerwę w startach cały czas powracamy jeszcze myślami do niedawnych wydarzeń z udziałem naszych mastersów, w tym choćby do 29. edycji mistrzostw kraju, która odbyła się w Białymstoku. Tam na stracie jak zwykle nie zabrakło całego grona wybitnych zawodniczek i zawodników.

Polska lekkoatletyka masters niewątpliwie ma się dobrze i wręcz coraz lepiej – cały czas się rozwija. W naszym kraju organizujemy najważniejsze międzynarodowe imprezy, a nasi reprezentanci zarówno „na własnym podwórku”, jak i za granicą prezentują wspaniały poziom sportowy, z każdego z tych wydarzeń przywożąc dzięki temu cały worek, a niekiedy wręcz wór medali. Te sukcesy w coraz większym stopniu dostrzegane są też przez media. Sukcesywnie poprzez stronę internetową Związku, materiały przygotowywane dla mediów, a także oba nasze konta w serwisie społecznościowym Facebook staramy się prezentować dokonania kolejnych naszych wybitnych mistrzów i ich zdjęcia, choć te grono już jest tak szerokie, że niekiedy trudno na przestrzeni jakiegoś krótszego czasu zaprezentować wszystkich, którzy na to z pewnością zasługują.

Niewątpliwym powodem do dumy są dla nas starty w naszym gronie tych, którzy w swoich bardzo bogatych lekkoatletycznych karierach mają na koncie także starty w tych najważniejszych wydarzeniach sportowych na świecie – w igrzyskach olimpijskich.

Szczególnie dużo olimpijczyków znalazło się w naszej kadrze na marcowe mistrzostwa świata w Toruniu, jednakże uczestnicy igrzysk pojawiają się w naszym gronie także na wielu krajowych zawodach. Nie inaczej było również w przypadku 29. Mistrzostw Polski Masters w Białymstoku. Tam do rywalizacji stanęło aż pięcioro olimpijczyków, w tym czworo naszych reprezentantów i jeden gość z Białorusi. Ponadto jedna z naszych znamienitych olimpijek, czterokrotna uczestniczka igrzysk, sędziowała nasze zmagania.

Z grona członków rodziny olimpijskiej w stolicy Podlasia rywalizowały m.in. dwie panie od kilku lat regularnie startujące w naszym gronie - Urszula Kielan (skoczkini wzwyż, wicemistrzyni olimpijska z Moskwy z 1980 roku w, czterokrotna medalistka halowych mistrzostw Europy, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski seniorek, która ponadto aż ośmiokrotnie poprawiała rekord Polski) i Genowefa Patla (oszczepniczka, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Barcelonie z 1992 roku, piąta zawodniczka mistrzostw Europy z 1986 roku, 14-krotna mistrzyni kraju seniorek). Obie z powodzeniem startują w gronie weteranów, zdobywając wiele medali na naszych imprezach, a Genowefa Patla ponadto podczas 10. Halowych Mistrzostw Europy Masters, które odbyły się w Toruniu w 2015 roku, ustanowiła rekord świata w rzucie oszczepem w kategorii W50 (45.27 m). W Białymstoku Urszula Kielan (kat. K55) wywalczyła złoty medal w swojej koronnej konkurencji z wynikiem 1.40m, do tego dołożyła też złoto w trójskoku (8.98 m). W 29. Mistrzostwach Polski Masters Genowefa Patla (K55) aż trzykrotnie stawała na najwyższym stopniu podium. Triumfowała w rzucie oszczepem (33.67 m), rzucie młotem (28.29 m) oraz pchnięciu kulą (3kg, 11.95m), bijąc tym samym rekord Polski oraz rekord mistrzostw kraju dla tej kategorii. W tej samej konkurencji po medal również, tyle, że brązowy w kategorii K60, sięgnęła była utytułowana wieloboistka, uczestniczka igrzysk w Moskwie, dwukrotna mistrzyni uniwersjady - Małgorzata Guzowska-Nowak. Białostoczanka aż 17-krotnie poprawiała rekordy Polski w pięcio- i siedmioboju. Przed laty zdobywała medale w mistrzostwach kraju seniorów także w skoku w dal, skoku wzwyż, biegu przez płotki oraz właśnie w pchnięciu kulą (w sumie aż 27 medali seniorskich mistrzostw Polski!). Po latach od oficjalnego zakończenia kariery udowodniła, że bynajmniej nie zapomniała techniki w ramach tej konkurencji, pchając trzykilogramową kulę na odległość 8 metrów i tym samym stając na najniższym stopniu podium. Uległa jedynie Halinie Pierzchale (8.53 m) i Czesławie Stępniewskiej (8.40 m).

Nie lada wydarzeniem podczas mistrzostw w Białymstoku był powrót do sprinterskiej rywalizacji Marcina Krzywańskiego (M40). Uczestnik igrzysk w Sydney (2000), brązowy medalista z mistrzostw Europy w Budapeszcie (1998) w sztafecie 4x100 m, czwarty zawodnik halowych mistrzostw Starego Kontynentu w Walencji (1998), gdzie w półfinale uzyskał 2 (!) rezultat w historii polskiego sprintu na dystansie 60 metrów (6.53 s), posiadacz 8 wyniku w historii polskiej lekkoatletyki na 100m (10,23 s; 10,20 uzyskane przy zbyt silnym wietrze), kilkukrotny mistrz kraju seniorów ze stadionu i z hali podczas naszych mistrzostw przystąpił do rywalizacji na typowych dla siebie dystansach 100 i 200 metrów. W obu przypadkach triumfował, dzięki czemu dołożył do swej bogatej kolekcji dwa złote medale z czempionatu weteranów, jednakże wygrane nie przyszły mu łatwo, gdyż Krzywańskiego mocno naciskali Krzysztof Guzowski i Igor Jaworski, którzy to również zaprezentowali znakomitą formę. Były to dwa bardzo szybkie biegi, a wyniki triumfatora (11.33 i 22.15) to nowe rekordy mistrzostw Polski w tejże kategorii.

Kapitalną dyspozycję zaprezentował też kolejny z uczestników IO, gościnnie startujący w 29 MPM, znakomity białoruski płotkarz z pobliskiego Grodna – Leanid Vershynin, który z bardzo dobrym czasem (59.00 s) zwyciężył w biegu na 400m ppł i także ustanowił ustanowił rekord mistrzostw Polski w kategorii M40.

Niewątpliwą ciekawostką była też obecność kolejnej z olimpijek, aż czterokrotnej uczestniczki igrzysk (Barcelona 1992, Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008) – Krystyny Zabawskiej. Halowa wicemistrzyni świata (Maebashi 1999) i Europy (Madryt 2005) tym razem nie stanęła jednak w szranki z uczestnikami mistrzostw kraju masters, a wcieliła się w rolę sędziowską. Wiele uczestniczek i uczestników naszego czempionatu bardzo szybko rozpoznało jednak aktualną halową rekordzistkę Polski (19,26 m) i laureatkę Złotych Kolców z 1999 roku. Nie brakowało rozmów i wspólnych pamiątkowych zdjęć z byłą mistrzynią.

W uzupełnieniu warto nadmienić, że Urszula Kielan dzięki wspominanemu powyżej znakomitemu rezultatowi w skoku wzwyż, dającemu po przeliczeniu na punkty aż 1130 oczek, otrzymała Puchar Ministra Sportu i Turystyki dla najlepszej zawodniczki całych 29. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Z kolei najlepszym zawodnikiem czempionatu z wynikiem 1156 pkt. został Dariusz Krakowiak. On również otrzymał puchar ufundowany przez ministra Witolda Bańkę. Wynik uzyskany wskoku w dal przez zawodnika z Sępólna Krajeńskiego (5,93m) jest nowym rekordem mistrzostw Polski w kategorii M55.

AUTORZY
Wacław Krankowski wpisy 135
Zdzisław Raczyński wpisy 1
Mirek Łuniewski wpisy 169
Julian Pełka wpisy 199
Tomasz Niejadlik wpisy 447
Paweł Weber wpisy 5
Piotr Knut wpisy 5
KALENDARZ
Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
ZAWODY MIĘDZYNARODOWE
EMACI2024
EMACS2023 PESCARA
WMACI 2023 Torun
 Mistrzostwa Europy w Maratonie Masters
Mistrzostwa Świata w Tampere
WMAC 2024 Goteborg
PARTNERZY
SPONSORZY