POLSKI ZWIĄZEK LEKKIEJ ATLETYKI MASTERS


Członek Światowego Związku Masters - WMA

Członek Europejskiego Związku Masters - EMA

Członek Polskiego Związku Lekkiej Atletyki - PZLA
Aktualności

Julian Pełka z prestiżową nagrodąZakończyła się siedemnasta edycja plebiscytu na Sportowca Torunia. W gronie wyróżnionych znalazł się jeden z naszych wybitnych działaczy i zawodników, który został uhonorowany za całokształt działalności w ramach lekkiej atletyki masters.

Julian Pełka to postać, której bynajmniej nie trzeba przedstawiać polskim weteranom lekkiej atletyki. Za wielki wkład w rozwój naszego Związku w ubiegłym roku decyzją Walnego Zgromadzenia przyznano mu tytuł Honorowego Prezesa PZLAM. Teraz jego zasługi doceniła kapituła plebiscytu na Sportowca Torunia 2018, w skład której weszli m.in. przedstawiciele władz miasta i dziennikarze. Naszemu Koledze, Prezesowi Pełce, przyznano Nagrodę Specjalną za wybitne wyniki sportowe oraz wieloletnią działalność społeczną na rzecz promocji i rozwoju toruńskiej lekkoatletyki w kategoriach masters.

Julian Pełka był prezesem III kadencji Zarządu Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki, wiceprezesem PZWLA w latach 2002-2018, pomysłodawcą, założycielem i pierwszym prezesem Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego w Toruniu. Uprawia lekką atletykę od 15 roku życia. Zaczynał w Międzyszkolnym Klubie Sportowym w Łodzi, następnie trenował MKS-AZS Łódź pod kierunkiem Władysława Kwiatkowskiego, trenera kadry polskich sprinterów. Studia w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi uniemożliwiały systematyczny i intensywny trening. Najlepsze rezultaty uzyskiwał – do 18 roku życia – w skoku w dal i oszczepie, plasując się w pierwszej dziesiątce w kraju w swojej kategorii wiekowej. Reprezentował barwy klubu MKS-AZS Łódź w rozgrywkach drugoligowych. Jednocześnie dodatkowo występował w rozgrywkach międzyszkolnych i międzyuczelnianych w siatkówce, piłce nożnej i pływaniu. Po ukończeniu studiów medycznych w 1975 roku i zmianie miejsca zamieszkania zaprzestał uprawiania lekkiej atletyki, zajmując się sportem tylko rekreacyjnie. Okresowo brał udział w zawodach lekkoatletycznych MON, a także w rozgrywkach ligowych (B klasa) w piłce nożnej. Powrócił do uprawiania lekkiej atletyki w 40 roku życia, wstępując w 1991 roku w szeregi Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki. W swoich pierwszych zawodach – I Halowych Mistrzostwach Świata Weteranów w Budapeszcie w 1991 roku – zdobył złoty medal w trójskoku w kat. M 40. Kolejny medal – brązowy – w kat. M 45 zdobył w 1996 roku na X Mistrzostwach Europy w Malmö (Szwecja) w pięcioboju lekkoatletycznym (200 m, skok w dal, dysk, oszczep, 1500 m). W rok później, w 1997 roku na XII Mistrzostwach Świata w Durbanie (RPA), był trzeci w trójskoku w kat. M 45. W 2001 roku w Brisbane (Australia) na XIV Mistrzostwach Świata zdobył 2 brązowe medale w kat. M 50 w trójskoku i dziesięcioboju. W 2002 roku na XIII Mistrzostwach Europy w Poczdamie zdobył 2 brązowe medale w kat. M 50 w skoku w dal i pięcioboju. W HME 2011 w Gent wywalczył brąz we pięcioboju, w HME 2013 w San Sebastian srebro. Do złota zabrakło zaledwie kilku puntów. W dotychczasowych startach w zawodach rangi mistrzostw świata i Europy zdobył łącznie 12 medali (1+2+9). Wielokrotnie był organizatorem HMP, MP, zawodnikiem i lekarzem zawodów jednocześnie, także dyrektorem zawodów - EMACI 2015 w Toruniu. Jest także dyrektorem sportowym 8. Halowych Mistrzostw Świata, które za kilka tygodni odbędą się w Toruniu. Ponadto od siedmiu lat organizuje mistrzostwa Polski lekarzy. Również w rywalizacji medyków ma bardzo duże osiągnięcia sportowe.

Za wieloletnią działalność społeczną na rzecz krzewienia kultury fizycznej i rozwoju toruńskiego sportu został uhonorowany także nasz Kolega, Ryszard Kowalski, prezes toruńskiego TKKF-u. Główną nagrodę w plebiscycie zdobyła wioślarka AZS-u UMK Energa Toruń - Katarzyna Zillmann, ubiegłoroczna mistrzyni świata i Europy w czwórce podwójnej.

AUTORZY
Mirek Łuniewski wpisy 69
Julian Pełka wpisy 130
Piotr Knut wpisy 2
Paweł Weber wpisy 5
Wacław Krankowski wpisy 7
Tomasz Niejadlik wpisy 209
KALENDARZ
Luty 2019
Pon Wt Śr Czw Pt So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
ZAWODY MIĘDZYNARODOWE
Malaga 2018 - European Masters Athletics Chapionships
Madrid 2018 - European Masters Athletics Indoor Championships
WMACI Toruń 2019
WMACi 2017 Daegu Korea
EMACS 2017 Denmark
Alicante 2018 - XVI European Masters Athletics Championships Non-Stadia
PARTNERZY
SPONSORZY